Lions Club Jarocin

Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Zaproszenia » Działalność » działalność charytatywna » Koncert z okazji 100 rocznicy urodzin Elisabeth Schwarzkopf

Koncert z okazji 100 rocznicy urodzin Elisabeth Schwarzkopf

W dniu 21 listopada 2015 roku w Jarocinie w Pałacu Radolińskich odbył się koncert z okazji 100 rocznicy urodzin Elisabeth Schwarzkopf. Organizatorem koncertu był LC Jarocin oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Jarocinie.
Utwory R. Straussa, W.A.Mozarta i G.Mahlera, które za życia śpiewała urodzona w Jarocinie światowej sławy sopranistka tym razem wykonała wybitna śpiewaczka niemiecka Gudrun Doerpholz-Friedrich przy akompaniamencie jarocińskiej pianistki Marty Ożelskiej-Kurzawa.
Koncert był niezwykłym wydarzeniem kulturalnym dla w społeczności lokalnej. Wśród gości byli przedstawiciele miejscowych władz samorządowych oraz przedstawiciele klubów Lions z Aischgrund, z Poznania i Krotoszyna. Gudrun Doerpholz-Friedrich obecnie jest prezydentem zaprzyjaźnionego z LC Jarocin klubu z Aischgrund. Koncert był kolejnym przedsięwzięciem, w którym członkowie obu klubów brali udział.
Organizatorzy na potrzeby statutowe zebrali kwotę 600 zł.

Janusz Szulc
LC Jarocin

Elisabeth Schwarzkopf (ur.9 grudnia 1915 w Jarocinie, zm.3 sierpnia2006 w Schruns w landzie Vorarlberg wAustrii) – niemiecka śpiewaczka, sopran liryczny, jedna z najsłynniejszych śpiewaczek operowych XX w.
Studiowała w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie. Debiutowała w 1938 r. w Operze Berlińskiej. W 1943 została solistką Opery Wiedeńskiej a w 1948 Covent Garden w Londynie. Od 1953 mieszkała w Wielkiej Brytanii. Jej mężem był producent muzyczny firmy Columbia Records– Walter Legge. W 1971 wycofała się ze sceny, dając tylko koncerty.
Specjalizowała się w operach W.A. Mozarta i R. Straussa. Wykonywała również repertuar oratoryjny oraz pieśni, głównie Schuberta i Wolfa. W 1992 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.
źródło: www.wikipedia.pl

Gudrun Dörpholz-Friedrich - sopranistka. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie została absolwentką w klasie śpiewu prof. Herberta Brauera. Już podczas studiów zbierała doświadczenia w klasie śpiewu Dietricha Fischer-Dieskausa, które doprowadziły do tego, że interpretacja pieśni stała się podstawą jej zainteresowań i pracy.
Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów muzycznych u takich mistrzów śpiewu jak  Kurt Widmer czy Dietrich Fischer-Dieskau. W Berlinie Gudrun Dörpholz-Friedrich odniosła sukces podczas krajowego konkursu śpiewu oraz otrzymała stypendium fundacji Richarda Wagnera. W chórze Ernsta Senffa oraz w chórze RIAS występowała jako sopranistka.
Solowe występy w towarzystwie berlińskich orkiestr symfonicznych oraz współpraca z orkiestrą symfoniczną berlińskiego radia przyczyniły się do powstania bogatego repertuaru śpiewaczego z różnych epok.
Gudrun Dörpholz-Friedrich koncertowała m. in. z takimi orkiestrami jak Landes­theaters Coburg, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii z Norymbergii, Folia Salzburg lub Filharmonią Vogtland. Sopranistka koncertuje z wieloma renomowanymi akompaniatorami jak Noorman Widjaja, Eric Machanic, Francesco Attesti, Paul Sturm oraz muzykami z kraju i zagranicy. Obecnie na południu Niemiec wykonuje oratoria oraz interpretuje pieśni. Od wielu już lat odnosi sukcesy jako pedagog muzyczny.